Akce

Top 11 songů od Iron Maiden. Tady jsou hitovky, které vás připraví na jejich koncert v Praze

Legendární Iron Maiden dorazí už v květnu do Letňan! Chcete se naladit na koncert? Vybrali jsme top 11 songů, které vás připraví na nezapomenutelnou metalovou noc!

Vstupenky

Padesát let na scéně. Desítky ikonických alb. Maskot Eddie, který přežil víc než jakýkoliv metalový hrdina. Iron Maiden nejsou jen kapela – jsou metalový fenomén, který se nikdy nezastaví. A už 31. května přivezou svou epickou Run For Your Lives World Tour do Prahy! 🤘

Připravte se na jeden z nejlepších koncertů roku a nalaďte se největšími peckami, které definovaly jejich kariéru. Tahle banda dokázala ustát vzkříšení Bruce Dickinsona i příchod nového tisíciletí – a pořád hrají tak, jako by šlo o život. Tady je seznam top 11 songů, které vás hodí do té správné koncertní nálady. 🔥🎸

11. ‘Phantom Of The Opera’ (Live)

(Live After Death, 1985)

Iron Maiden už v raných dobách ukazovali, že nejsou jen obyčejná metalová kapela – byli progresivní, draví a nekompromisní. Phantom Of The Opera je složité, vrstevnaté mistrovské dílo, které spojuje punkovou energii s prog-rockovou strukturou. Studiová verze je skvělá, ale pokud chcete tu pravou energii, pusťte si živou verzi z Live After Death.

Skladba v sobě má rychlé tempové změny, složité kytarové linky a energii, která vás doslova vtáhne do víru chaosu. Dickinsonova verze navíc dodává singlu intenzitu, která ji posouvá na úplně novou úroveň. Pokud chcete slyšet Iron Maiden v nejčistší podobě, Phantom Of The Opera je must-listen.

10. ‘Bring Your Daughter… To The Slaughter’

(No Prayer For The Dying , 1990)

Je stále těžké uvěřit, že Iron Maiden měli singl číslo 1 v britské hitparádě, zvlášť na konci roku 1990, kdy byli staří rockeři postupně vytlačováni z mainstreamu. Bruce Dickinson původně napsal tuto skladbu pro soundtrack jednoho z nekonečných pokračování hororové série Noční můra v Elm Street. Steve Harris v ní ale viděl větší potenciál a přesvědčil Bruce, aby ji nahrál znovu s kapelou.

Výsledek? Tvrdší, údernější a stoprocentně metalovější verze. Na koncertech funguje skvěle a díky svému chytlavému, přímočarému refrénu zůstává oblíbeným kouskem fanoušků po celém světě.

9. ‘Senjutsu’

(Senjutsu , 2021)

Kapela s takovým statusem a legendárním katalogem by mohla pohodlně strávit poslední roky své kariéry opakováním starých hitů. Jenže Iron Maiden nejsou obyčejná kapela. Nejenže stále píší a nahrávají novou hudbu, ale navíc v ní dokázali znovu objevit svou kreativitu a kvalitu.

Senjutsu je pravděpodobně jejich nejlepší album od Seventh Son Of A Seventh Son, a jeho titulní skladba je naprostý kolos. Působí velkolepě, střídají se v ní majestátní pasáže s těžkotonážním metalovým nářezem. Dokazuje, že Iron Maiden stále umí překvapovat a posouvat hranice heavy metalu.

8. ‘The Number Of The Beast’

(The Number Of The Beast, 1982)

Píseň, která v 80. letech vrhla Iron Maiden do středu satanistické paniky. Steve Harris ji napsal po noční můře, kterou měl po sledování filmu Damien: Omen II. Ve skutečnosti má ale skladba blíž ke klasickým hororům než k jakémukoli skutečnému satanismu.

Hudebně je to čistý metalový drahokam – od drásajícího riffu až po epický Dickinsonův řev, který vystřelil kapelu do první ligy. Pokud chcete pochopit, co Bruce Dickinson přinesl kapele Iron Maiden, není lepší příklad než tahle operní thrashová pecka.

7. ‘Run To The Hills’

(The Number Of The Beast, 1982)

Po fenomenálním titulním tracku The Number Of The Beast přichází další neodmyslitelná součást koncertních setlistů. Harrisův text o genocidě původních obyvatel Ameriky si rozhodně nebere servítky, ale je to víc silnější.

Co dělá tuhle skladbu tak ikonickou, je především prudký rytmus, skvělé kytarové harmonie a neuvěřitelně chytlavý refrén, který si fanoušci zpívají na každém koncertě. Dickinson v ní zároveň dostává prostor prozkoumat nejvyšší polohy svého hlasu, což jen umocňuje sílu tohohle singlu.

6. ‘The Trooper’

(Piece Of Mind, 1983)

Další Harrisova válečná epopej, tentokrát inspirovaná slavnou Charge of the Light Brigade během Krymské války. Pokud existuje perfektní metalová píseň o hrůzách války, je to právě tahle (hned po Paschendale).

Hudebně jde o čistou adrenalinovou jízdu – Adrian Smith a Dave Murray se předhánějí v neuvěřitelných kytarových sólech, zatímco Steve Harris a Nicko McBrain ženou rytmus do šíleného metalového galopu. Na koncertech je to jeden z největších momentů – Bruce Dickinson běhající s britskou vlajkou, řvoucí fanoušci a naprostý metalový chaos.

5. ‘Can I Play With Madness?’

(Seventh Son Of A Seventh Son, 1988)

Jedna z nejchytlavějších skladeb Iron Maiden, která se vymyká jejich klasickému stylu. Oproti progresivnějším písním z Seventh Son Of A Seventh Son je překvapivě přímá a hitová, přesto se ale drží konceptu alba – téma proroků a vizionářů je tu stále přítomné.

Syntetizátory v refrénu dodávají skladbě melodický rozměr, který ji přibližuje k nejpřístupnějším skladbám Iron Maiden vůbec. Nikdo by Iron Maiden nenazval popovou kapelou, ale pokud by se k tomu někdy přiblížili, bylo by to právě s tímhle songem.

4. ‘2 Minutes To Midnight’

(Powerslave, 1984)

Protiválečná skladba, jejíž název odkazuje na moment v roce 1958, kdy Doomsday Clock ukazoval nejvyšší stupeň hrozby globálního zničení. Textově patří tahle píseň mezi nejmalebnější a nejpůsobivější, ať už jde o temné metafory nebo nihilistické poselství: „Go to war again, blood is freedom’s stain.“. Iron Maiden tu ukazují svou schopnost kombinovat epické divadelní prvky s ostrou společenskou kritikou.

3. ‘Hallowed Be Thy Name’

(The Number Of The Beast, 1982)

Nejlepší kompozice Stevea Harrise. Skladba o odsouzenci na smrt, který prochází existenciální krizí víry před popravou. Hudebně je to dokonalá bouře emocí – od mrazivého úvodu přes fenomenální sóla Adriana Smithe a Davea Murraye až po explozivní finále.

2. ‘Fear Of The Dark (Live)’

(A Real Live One, 1993)

Fear Of The Dark znamenal pro Iron Maiden první větší krizi. Právě měli na kontě britskou jedničku, ale recenze nebyly nijak oslnivé a i Bruce Dickinson začínal mít pocit, že kapela dosáhla svého vrcholu a její nejlepší časy jsou pryč.

Přesto se i uprostřed nejistoty dokázali vyšvihnout k ohromujícím momentům, a právě Fear Of The Dark je toho důkazem. Titulní skladba alba je naprostá metalová bestie, která se geniálně přelévá mezi kousavým úvodem, tísnivou temnotou a explozivním metalovým uragánem. Studiová verze je skvělá, ale skutečný zážitek přichází s živou verzí z Helsinek z roku 1992.

1. ‘The Evil That Men Do’

Jedna z největších metalových skladeb vůbec. Spojuje progresivní prvky, thrashovou sílu a neuvěřitelnou chytlavost, která Iron Maiden odlišuje od všech ostatních. Tahle skladba je esencí Maiden – epická, silná a nezapomenutelná.